درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : محبوبه عطارحمیدی
صفحات جانبی
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
تهران شیمی
اخبار و اطلاعات و تازه های شیمی
دستگاه جداکننده اشعه نوترونی از گاما

دستگاه «جداكننده اشعه‌های نوترونی از گاما» با قابلیت استفاده در آزمایشگاه‌های طیف نگاری به همت پژوهشگران یكی از واحدهای فن‌آوری مستقر در مركز رشد دانشگاه شهید بهشتی طراحی و ساخته شد.

به گزارش خبرنگار پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این دستگاه در سیستم‌های طیف‌نگاری و دزیمتری در آزمایشگاه‌های هسته‌یی، لیزر، ذرات بنیادی، نانو و صنایع وابسته كاربرد گسترده‌ای دارد.
از جمله موارد استفاده این دستگاه جداسازی پرتوهای نوترون از گاما، جداسازی پرتوهای آلفا و پروتون، جداسازی پرتوهای آلفا، پروتون و گاما و پرتوهای آلفا و الكترون است.
یكی از چالش‌های فراروی محققان و كارشناسان علوم هسته‌یی، همواره دانستن مشخصات دقیق طیف چشمه‌های نوترونی و نوترون ژنراتورهاست كه این پرتوهای نوترونی، همواره آمیخته با پرتوهای گاما بوده و ثبت مستقل نوترون از پرتوهای گاما نیازمند تجهیزات بسیار دقیق الكترونیكی است.
به گفته مجریان طرح، در ساخت این دستگاه‌ها پس از سال‌ها تحقیق و بررسی، با توجه به مشكلات روش‌های موجود در دنیا، روش گذر از صفر توسط تپ آند با حالت بهینه برای اولین بار در جهان برای طراحی و ساخت دستگاه تبعیض‌گر شكل تپ (Zero Cross Pulse Shape Discriminator) انتخاب شده است.
در این سیستم نقطه گذر از صفر علامت خروجی، به عنوان تپ خاتمه به مبدل زمان به دامنه اعمال می‌شود و در آن از روشی بهینه، جدید و از سریع‌ترین فن‌آوری قطعات(استاندارد ECL) استفاده شده است.
به گفته پژوهشگران، دستگاه تبعیض‌گر شكل تپ منطبق بر تمامی استانداردهای Nuclear Instrument Module بوده و دارای FOM=1.36 در انرژی آستانه 60 ke Vee می‌باشد.
زمان مرگ كل سیستم در حدود 1.5 میكروثانیه است كه به راحتی می‌تواند تا آهنگ‌های شمارش بالای 500k به صورت حذف گاماهای ناخواسته عمل كند.
به گزارش ایسنا، طرح ساخت «دستگاه جداكننده پرتوهای نوترونی از گاما» با همكاری امین شرقی ایدو و سید مهدی حمید‌زاده در مركز رشد واحدهای فن‌آوری دانشگاه شهید بهشتی شركت كنترل فرآیند پاسارگاد انجام شده است.


   
 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic