پلاستیک

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق شدند پلاستیک‌های تجزیه‌پذیری در حد نیمه صنعتی تولید کنند که درمدت زمان کوتاهی تجزیه می‌شوند.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر آنا، دکتر زاهد احمدی، عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: «پلاستیک‌هایی که در صنعت بسته‌بندی استفاده می‌شوند طبیعتا با توجه به ویژگی‌هایی که دارند مهم هستند. به دلیل این که پلاستیک‌ها بعد از مصرف، تبدیل به زباله می‌شوند و به طبیعت رها می‌شوند و یک معضل به شمار می‌رود از این رو در صدد آمدیم تا پلاستیک‌های تجزیه‌پذیری را تولید کنیم».

وی با بیان این که تقریبا ۶۰ درصد از زباله‌های پلاستیکی که در ایران و دنیا وجود دارد مربوط به پلاستیک‌های بسته‌بندی است، عنوان کرد: «تولید پلاستیک‌های تجزیه‌پذیر می‌تواند این معضل را برطرف کند و مدت زمان تجزیه پلاستیک‌ها را کاهش دهد».

به گفته عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیر کبیر، برای تولید این پلاستیک‌ها از افزودنی‌های طبیعی که پایه گیاهی دارند استفاده کردیم تا بعد از مصرف تجزیه شود و به چرخه طبیعی بازگردند.

وی با تاکید بر اینکه از این محصول تست‌های استاندارد گرفته شده است، افزود: «پلاستیک‌های تجزیه پذیر مورد استقبال صنایع مختلفی قرار گرفته است و بنا داریم در صنعت بسته‌بندی مواد غذایی از این پلاستیک‌های تجزیه پذیر بهره ببریم».

احمدی گفت: «این پلاستیک‌ها توسط برخی صنایع مورد تست‌هایی قرار گرفته و اکنون در حال انجام تست‌های بلند مدت است».

وی با بیان این که پلاستیک‌های تجزیه پذیر تولید نیمه صنعتی شده است، افزود: «این پلاستیک‌ها حالت سمی و شیمیایی ندارد و قابل تجزیه هستند».

به گفته وی، امیدواریم امسال یا اوایل سال آینده شاهد استفاده از این پلاستیک‌ها در صنعت باشیم.

این محقق با بیان اینکه پلاستیک‌های تجزیه پذیر علاوه بر بسته بندی مواد غذایی قابلیت کاربرد در مصارف دیگر را دارند، گفت: «بازیافت این نوع پلاستیک راحت است و اگر به هر دلیلی وارد طبیعت شوند بدون دخالت انسان بازیافت خواهد شد».

وی با اشاره به زمان تجزیه این پلاستیک‌ها در مقایسه با پلاستیک‌هایی که اکنون استفاده می‌شود، گفت: «زمان تجزیه پلاستیک تجزیه پذیر از شش ماه شروع می‌شود و تا دو سال ادامه دارد در صورتی که هم‌اکنون پلاستیک‌ها از ۶۰ تا ۱۰۰ سال زمان برای تجزیه شدن نیاز دارند».

احمدی با بیان این که امیداوریم در اینده نزدیک شاهد استفاده از این محصول در کل بسته بندی باشیم، تاکید داشت: «کشورهای دیگر به این تکنولوژی دست پیدا کرده‌اند ولی مواد افزودنی که بهداشتی باشد و ویژگی بسته‌بندی داشته باشد نمونه خارجی ندارد».

منبع: ایسنا