پنل خورشیدی

طراحی و ساخت واحد خودکار ۴۰ کیلوواتی خورشیدی در دمای بالا برای سرمایش عنوان پروژه‌ای است که با حمایت ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی توسط محققان دانشگاه اصفهان انجام شد.

به گزارش گروه علم و فناوری آنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، کسب دانش فنی ذخیره‌سازی و بهره‌برداری از انرژی حرارتی در دمای بالا از فعالیت‌هایی است که ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی به دنبال آن است.

در این راستا نیز پروژه‌های محققان کشور را مورد حمایت قرار می‌دهد. «طراحی و ساخت واحد خودکار ۴۰ کیلوواتی خورشیدی در دمای بالا برای سرمایش» یکی از این پروژه‌ها است که توسط محققان دانشکده علوم و فناوری‌های نوین دانشگاه اصفهان انجام شده است.

در این پروژه سه هدف اصلی رسیدن به دمای بالای ۳۵۰ درجه سانتیگراد، ذخیره‌سازی انرژی حرارتی کسب شده و بهره‌برداری از انرژی حرارتی مد نظر است.

در این پروژه خنک سازی با استفاده از انرژی حرارتی خورشیدی مد نظر است تا انرژی حرارتی خورشید در چیلرها جذب و ذخیره سازی شود و در نهایت برای خنک سازی استفاده ‌شود. زیرا حداقل ۶۰ درصد مصرف برق در فصل تابستان صرف خنک سازی می‌شود. همچنین صنایع نیز برای خنک سازی میزان زیادی انرژی استفاده می‌کنند که با تجاری‌سازی این طرح میزان قابل توجهی در مصرف انرژی صرفه جویی خواهد شد.

منبع:http://www.ana.ir/news/31492